Opony zimowe - nowości na sezon 2014/2015
2014-10-15

Sezon zimowy coraz bliżej. Dla wielu kierowców oznacza to konieczność kupna opon zimowych. Nowości (szczególnie te z klasy premium) zostały zaprojektowane przy użyciu najnowszych technologii, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

Jak przed każdym sezonem również i przed tegoroczną zimą producenci oferują kierowcom swoje najnowsze modele opon. Część z nich prezentuje zupełnie nowe linie, a pozostałe to następcy starszych modeli. W tym sezonie koncerny przygotowały propozycje nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, z napędem 4x4, ale także dla właścicieli pojazdów elektrycznych.

Aby wybrać odpowiednie opony dla siebie, musisz zwrócić uwagę czy dany model jest przystosowany do typu auta jaki posiadasz oraz czy deklarowane przez firmę osiągi opony odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby nie kierować się w wyborze konkretnego modelu opony tylko jednym czynnikiem, czyli np. ceną. Żeby opony służyły nam z powodzeniem przez kilka sezonów trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na osiągi w najtrudniejszych warunkach, trwałość czy opory toczenia opony.

KLASA PREMIUM

Yokohama W.drive V905Yokohama W.drive V905 to opona klasy premium, która powstała dla samochodów osobowych średniej i wyższej klasy.

Ten model to następca wprowadzonej w 2007 roku opony z serii V902. Projektując tę oponę Yokohama brała pod uwagę warunki zimowe panujące w Europie. Dlatego dostosowana jest zarówno do poruszania się po śniegu, lodzie, jak i po błocie pośniegowym. Oczywiście nie zapomniano również o dobrych osiągach na suchej nawierzchni. Nowoczesna konstrukcja i mieszanka gumowa z dodatkiem krzemionki i oleju pomarańczowego sprawiają, że opona zachowuje elastyczność i przyczepność w każdych warunkach, również przy niskich temperaturach oraz niskie opory toczenia, które prowadzą do mniejszego zużycia paliwa przez samochód.

Yokohama W.drive V905 odpowiednio zachowuje się w trakcie wykonywania nagłych manewrów. Sprawnie rusza, hamuje i pokonuje zakręty. Opona jest dostępna jest w rozmiarach od 15 do 18 cali.

Continental WinterContact TS 850 PContinental WinterContact TS 850 P to opona klasy premium, która powstała specjalnie dla samochodów osobowych klasy średniej, luksusowych, w tym SUV-ów.

Ten model opony ma w przyszłości zastąpić inne popularne modele niemieckiej marki – Continental ContiWinterContact TS 830 P i Continental ContiCrossContact Winter. W porównaniu do nich produkt charakteryzuje się jeszcze lepszym prowadzeniem na śniegu, a także na suchej nawierzchni. Cechą charakterystyczną opony są bardzo dobre osiągi zarówno na utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni. Dzięki tej cesze opona w 100% odpowie na potrzeby właścicieli samochodów typu SUV, którzy podróżują w różnych warunkach. Wszystkie te cechy producentowi udało się osiągnąć dzięki asymetrycznej budowie bieżnika, która słynie z wszechstronnych osiągów. 

Od poprzedników oponę Continental WinterContact TS 850 P odróżnia jeszcze lepsza (o 5%) obsługa na śniegu, krótsza droga hamowania na każdym typie nawierzchni (dzięki specjalnej konstrukcji bieżnika, którego duża powierzchnia ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią), bardziej precyzyjna reakcja na ruchy kierownicą. Opona występuje w rozmiarach 16-19 cali.

Continental WinterContact TS 850 P SUV

Continental WinterContact TS 850 P SUV to opona klasy premium skierowana do właścicieli samochodów osobowych typu SUV.

Osiągi charakterystyczne dla tego modelu opony zostały dostosowane do wymagań technicznych SUV-ów i oczekiwań ich właścicieli. To zadanie mogło zostać spełnione dzięki wyposażeniu opony w asymetryczny bieżnik. Właśnie on zapewnia, że charakteryzuje się ona wszechstronnymi osiągami nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, niezależnie od tego czy poruszasz się akurat po utwardzonej czy nieutwardzonej nawierzchni. Specjalna, mocna konstrukcja opony sprawia, że nawet bardzo niska temperatura nie stanowi przeszkody w bezpiecznym i komfortowym podróżowaniu.

W porównaniu do standardowego modelu - Continental WinterContact TS 850 P - opona ma większe bloki bieżnika, które pomagają jej szybko oczyszczać się i blokować klinowanie kamieni w bieżniku podczas pracy w trudnym terenie. Ta cecha prowadzi też do uzyskania lepszej przyczepności i stabilności na śniegu i błocie pośniegowym oraz do bardziej precyzyjnej reakcji na manewry kierownicy.

Opona produkowana jest z nowoczesnej mieszanki gumowej, która gwarantuje odpowiedną elastyczność w różnych, nawet bardzo niskich temperaturach. Produkt występuje w rozmiarach od 16 do 20 cali.

Michelin Alpin 5
Michelin Alpin 5 to opona klasy premium stworzona do użytku w samochodach osobowych.

Ten model to już piąty produkt ze sławnej linii opon francuskiego producenta (Alpin). Opona jest następcą bardzo cenionej przez kierowców opony Michelin Alpin A4. Michelin prowadził badania i liczne testy przez okres 4 lat, aby stworzyć naprawdę wszechstronny, komfortowy produkt. Opona została wyposażona w zaawansowany kierunkowy bieżnik, który w wielu sprawdzianach przeprowadzanych przed wejściem na rynek pokazał, że świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego spod powierzchni opony, dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się na europejskie drogi zimą. Szybkie odprowadzanie wody i błota gwarantuje świetną przyczepność, a samochód prowadzi się precyzyjnie. 

Opona ma bardziej ekologiczny charakter niż jej poprzednicy. Wszystko dzięki temu, że w skład mieszanki gumowej, z której zbudowana jest wchodzi olej słonecznikowy i krzemionka. One sprawiają, że opona pozostaje elastyczna nawet w bardzo niskich temperaturach. Produkt występuje w rozmiarach od 15 do 17 cali.

Goodyear Ultra Grip ICE+
Goodyear Ultra Grip Ice+ to wysokiej jakości uniwersalna opona zimowa. 

Produkt został stworzony w technologii ActiveGrip, która gwarantuje Ci świetne osiągi w każdych warunkach zimowych, również na nawierzchni oblodzonej. Badania przeprowadzone przed wejściem opony na rynek pokazały, że w porównaniu do 3 najpopularniejszych w tej chwili opon zimowych ten model wykazuje o 8% lepsze osiągi, o 3% krótszą drogę hamowania na śniegu i tak samo lepszą sterowność na oblodzonej drodze. Oprócz tego opona charakteryzuje się w porównaniu do nich aż o 11% krótszą drogą hamowania. 

Ten model opony jest świetnie przygotowany na warunki panujące we wschodniej i północnej Europie zimą. Zaprojektowana w najdrobniejszych szczegółach mieszanka gumowa sprawia, że opona jest elastyczna nawet w bardzo niskich temperaturach, ma bardzo dobrą przyczepność na każdym typie nawierzchni. Opona występuje w rozmiarach od 13 do 17 cali.

Goodyear UltraGrip 9
Goodyear UltraGrip 9 to kolejny model z popularnej i niezwykle solidnej serii opon zimowych amerykańskiego koncernu. Prezentowana opona posiada kierunkowy bieżnik, który zapewnia rewelacyjne hamowanie na śniegu (dzięki technologii Goodyear 3D BIS Technology) oraz doskonale zapobiega aquaplaningowi. To produkt, który bardzo dobrze prowadzi się nie tylko na zaśnieżonej nawierzchni, ale też na błocie pośniegowym i mokrej drodze. Maksymalna przyczepność opony Goodyear UltraGrip 9 w trudnych zimowych warunkach jest jej najważniejszą cechą, ale nie jedyną.

To nowoczesne opony o bardzo wszechstronnych i zrównoważonych właściwościach. Producent podaje, że Goodyear UltraGrip 9 cechuje się dobrymi parametrami jazdy po suchej drodze oraz jest przyjazna dla środowiska (umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa oraz została wyprodukowana w oparciu o ekologiczne technologie). 

Aby zabezpieczyć kierowcę przez użytkowaniem startych opon, model UltraGrip 9 został także wyposażony we wskaźnik optymalnego zużycia bieżnika.

Vredestein Snowtrac 5
Vredestein Snowtrac 5 to opona zimowa klasy premium, przeznaczona do użytku w samochodach osobowych.

Opona została zaprojektowana po to, by zapewniać bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych warunkach zimowych. Produkt spełnia swoje zadanie, ponieważ został wyposażony w agresywny bieżnik o kierunkowym kształcie. Dzięki niemu produkt świetnie radzi sobie zarówno z mokrą, zmrożoną czy pokrytą śniegiem nawierzchnią, zapewniając w tych i innych warunkach (na suchej nawierzchni) bardzo dobrą przyczepność. Oprócz tego cechą charakterystyczną modelu jest też jego wysoka trwałość i komfort jazdy (opona generuje minimalny hałas zarówno w środku, jak i na zewnątrz pojazdu).

Kup opony Vredestein Snowtrac 5 Rowek centralny opony o unikalnej budowie zapewnia oponie sztywność, co przekłada się na to, że samochód błyskawicznie reaguje na manewry kierownicą i prowadzi się komfortowo. W porównaniu do opony Vredestein Snowtrac 3 producent zwiększył o ponad 30% długość lameli umieszczonych na powierzchni opony, powodując, że może ona odprowadzać jeszcze większe ilości wody, śniegu i błota, a więc osiągać doskonałą przyczepność. Opona występuje w rozmiarach od 14 do 16 cali.

Bridgestone Blizzak LM-500
Bridgestone Blizzak LM-500 to opona klasy premium zaprojektowana specjalnie dla samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

Warto zwrócić uwagę na ten model opony, ponieważ jest to produkt, przy którym użyto najnowocześniej technologii japońskiej marki - "ologic". Widać ją w mikroskopijnych rurkach i pęcherzykach obecnych na powierzchni opony. Dzięki nim produkt wykazuje bardzo dobrą przyczepność i w porównaniu do poprzednich modeli marki jeszcze lepiej radzi sobie ze śniegiem i lodem. To rozwiązanie powoduje, że samochód bardzo dobrze zachowuje się podczas ruszania i przyspieszania oraz ma krótką drogę hamowania. Dodatkowym atutem opony jest jej kierunkowy bieżnik. Taki rodzaj budowy słynie ze swoich bardzo dobrych osiągów na mokrej nawierzchni (szybko odprowadza wodę i błoto zachowując stabilność).

Bridgestone Blizzak LM-500 ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, która szczególnie spodoba się oszczędnym kierowcom - niskie opory toczenia. Dzięki temu użytkownik auta może odczuć znaczne oszczędności w zużyciu paliwa. Opona jest dostępna w rozmiarze 19 cali.

Bridgestone Blizzak NVBridgestone Blizzak NV to propozycja japońskiego koncernu dla właścicieli samochodów z napędem elektrycznym. Od opony Bridgestone Blizzak LM-500 ten model różni się mieszanką gumową.

Ten model opony powstał specjalnie dla elektrycznego BMW i3. Opona jest owocem wieloletnich badań japońskiej marki nad zmniejszeniem energii potrzebnej oponom do prawidłowej pracy. Co więcej, model jest podsumowaniem wszystkich dotychczasowych odkryć największego gracza na rynku oponiarskim. Z pewnością jest to przełom w ofercie opon zimowych. Opona została skonstruowana w ramach technologii „ologic”, która zapewnia bardzo dobre osiągi, ale zmniejsza opory toczenia opony, zapewniając bezpieczną, a przy tym ekologiczną jazdę. Tę najnowszą technologię widać na pierwszy rzut oka – opona ma większą średnicę, a przy tym węższy bieżnik. Dzięki temu potrzebuje mniej energii do pracy, a poza tym zachowuje doskonałą odporność na uszkodzenia.

Ten i inne najnowsze modele opon Bridgestone to produkty, które mają pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o 50% do 2050 roku. Opona występuje w rozmiarze 19 cali.

KLASA EKONOMICZNA

Dayton DW510 EVODayton DW 510 EVO to opona kwalifikowana do klasy ekonomicznej, która może być użytkowana w wielu różnych typach aut osobowych.

Opona jest udoskonaloną wersją niezwykle popularnej wśród kierowców opony Dayton DW510 (do tej pory zebraliśmy ponad 700 opinii o niej). Mocną stroną tego modelu są wszechstronne osiągi. Dzięki nim niezależnie od warunków na drodze czujesz się bezpiecznie i komfortowo. Wysoki poziom osiągów zapewnia przede wszystkim zaawansowana, kierunkowa rzeźba bieżnika. Po tę budowę bieżnika najlepsi producenci opon sięgają najczęściej, ponieważ charakteryzuje się ona najszybszym i najskuteczniejszym odprowadzaniem wody i błota spod powierzchni opony.

Opona zadowoli zarówno kierowców, którzy potrzebują odpowiedniego wyposażenia do miasta, jak i tych, którzy dużo podróżują poza miastem. Dodatkowym udogodnieniem dla kierowców osiągających długie przebiegi jest to, że opona dobrze tłumi dźwięki powstające w czasie jej pracy, co zapewnia cichą, komfortową jazdę. Co więcej, model produkowany jest z mieszanki gumowej, która cechuje się dużą trwałością. To sprawia, że opona spokojnie starczy na parę sezonów i cały czas będzie się charakteryzowała dobrymi osiągami. Produkt dostępny jest w rozmiarach od 13 do 17 cali.

Matador MP54 Sibir Snow
Matador MP54 Sibir Snow to opona zimowa klasy ekonomicznej, która została stworzona specjalnie dla małych i średnich samochodów osobowych.

Ten model opony został zaprojektowany przy użyciu technologii wykorzystywanych przez niemiecki koncern Continental, który jest właścicielem Matadora. Najważniejszymi cechami tego produktu są: bardzo dobra przyczepność i krótka droga hamowania na śniegu i lodzie, poprawione bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni oraz wysoki komfort jazdy. Dzięki agresywnej, kierunkowej rzeźbie bieżnika i specyficznym "zygzakowatym" rowkom na jego powierzchni opona odprowadza na zewnątrz duże ilości śniegu, zapewniając tym samym doskonałą trakcję na tym typie nawierzchni.

Szeroki rowek centralny w połączeniu z dużą liczbą rowków bocznych skutecznie wypycha na boki nadmierne ilości wody, gwarantując bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni. Kup opony Matador MP54 Sibir Snow Dodatkowy element opony - wąskie rowki w centralnej części bieżnika - sprawiają, że naciski na oponę rozkładane są równomiernie, co wspiera jej trwałość i zwiększa komfort jazdy. Komfort podczas prowadzenia zwiększony zostaje również przez optymalizację sztywności i rozkładu bloków bieżnika. Dzięki temu skutecznie zmniejszany jest hałas emitowany przez oponę. Matador MP54 Sibir Snow dostępny jest w rozmiarach od 13 do 15 cali.

Sportiva SNOW WIN 2

Sportiva Snow Win 2 to opona klasy ekonomicznej, która powstała dla szerokiej gamy aut osobowych.

Ten model został wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika, po którą producenci opon zimowych sięgają najczęściej, jeśli zależy im na szybkim i skutecznym odprowadzaniu wody i błota pośniegowego. Dzięki temu producent opony może zapewnić, że jest ona odporna na zjawisko aquaplaningu i zachowuje stabilność w każdych warunkach, które można spotkać zimą. Specjalny system lameli pozwala oponie skutecznie wgryzać się w śnieg, a więc znacznie skrócona zostaje droga hamowania opony, a usprawnione zostają ruszanie i manewrowanie.

Sportiva Snow Win 2 została stworzona po to, by zapewniać kierowcom nie tylko świetne parametry jazdy, ale też, aby gwarantować wysoki komfort podróżowania. Ta cecha to zasługa również specjalnej budowy bieżnika, która zapobiega powstawaniu hałasu. Opona dostępna jest w rozmiarach od 13 do 18 cali.
Autor: Adam Winter, Oponeo.pl S.A.
Źródło: link